Site icon Arrabona EGTC

Fórum a határmenti turizmusról – közös gondolkodás a térség jövőjéről

Közös cél: a határmenti térség fenntartható turisztikai fejlesztése

Április 10-én Győrben került sor az Arrabona EGTC szervezésében megrendezett Határmenti Turisztikai Fórumra. Nagy örömünkre sokan részt vettek az eseményen. Turisztikai szakemberek, önkormányzati vezetők, turisztikai szolgáltatók, valamint a térség- és turisztikai fejlesztésben érdekelt regionális és országos szervezetek képviselői is eljöttek, hogy közösen gondolkodjanak a térség jelenlegi helyzetéről és jövőbeli lehetőségeiről.

A fórum célja az volt, hogy bemutassa az Arrabona EGTC Határmenti Turizmus Szakmai Bizottságának elmúlt kétéves munkáját, és hogy a résztvevők megismerkedhessenek az Interreg program keretében beadott #waves pályázat projektjeivel, amely a Szigetköz-Csallóköz-Pannonhalma térséget egy egységes, koherens turisztikai régióként kívánja fejleszteni. A program során szó esett a szállás- és gasztronómiai kínálat fejlesztéséről, a térségi látogatómenedzsmentről, a kerékpáros- és víziturizmus lehetőségeiről, valamint az ezekhez kapcsolódó marketing- és termékfejlesztési stratégiákról is.

 

Köszöntők és gondolatok

A fórumon Ivanics Ferenc, Győr-Moson-Sopron Vármegye Önkormányzatának alelnöke mondott elsőként köszöntőt. Kiemelte, hogy az elmúlt időszakban számos fejlesztés történt annak érdekében, hogy Bécs és Budapest között megállítsuk azokat a turistákat, akik kíváncsiak a Szigetköz és Csallóköz vidékére. Felhívta a figyelmet, hogy a mai kor ember egyre inkább az aktív turisztikai lehetőségeket keresi, a mozgás és természetközeli élményeket, ezért ennek támogatása kiemelt fontosságú.

Berényi József, a Nagyszombat Megyei Önkormányzat alelnöke gratulált az Arrabona EGTC térségben végzett munkájához. Elmondta, hogy Nagyszombat megyében számos magyar vonatkozású látványosság van, s fontos feladat, hogy ezekkel minél több anyaországból érkező vendég megismerkedjen. Ugyanakkor kiemelte, hogy a felvidéki magyarok legfőbb úticélja továbbra is Magyarország és a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése közös érdek.

Következőként Boncsarovszky Péter, a győri Fidesz frakció frakcióvezető-helyettese osztotta meg köszöntő gondolatait. Beszédében elmondta: „A térség különleges adottságai lehetővé teszik a turizmus sokszínű megvalósítását, hiszen történelmi jelentőségű épületek, nagyszerű kulturális programok, világhírű egyesületek és remek szabadidős lehetőségek egyszerre vannak jelen.”

Győr város részéről Kósa Roland alpolgármester köszöntötte a résztvevőket. Elmondta, hogy városunkban főként az üzleti turizmus dominál, de a régió értékes természeti és kulturális adottságaink bemutatása fontos feladat. Ehhez elengedhetetlen, hogy mi magunk is ismerjük és szeressük ezeket az értékeket, illetve, ha utazásra gondolunk, ne csak távoli célokat válasszunk.

Kiss-Parciu Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium regionális és határ menti gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta a határmenti együttműködések támogatásának fontosságát. Elmondta, hogy a kormány és minisztérium feleadat, hogy megteremtsék azokat az eszközöket, lehetőségeket, amelyek révén a határmenti területek szereplői közötti összeköttetések megerősödhetnek. Kiemelte, hogy már másfél évtizede működik egy nagyszabású, határon átnyúló infrastruktúra-fejlesztési program, amelynek eredményeként 50 százalékkal nőtt a határon átnyúló közúti összeköttetések száma.

Elmondta továbbá, hogy új lendületet kapott a Dunakiliti–Doborgaz közti gyalogos-kerékpáros híd építése is, amely kulcsszerepet játszhat majd a térségi aktív turizmus fejlesztésében.

 

Szakmai előadások a térségi turizmus fejlesztési elképzeléseiről

A köszöntőket követően szakmai előadásokra került sor. Cégünk igazgatója, Németh Tamás Zoltán beszélt az Arrabona EGTC Határmenti Turizmus Szakmai Bizottságának munkájáról és eredményeiről.  A több sikeres együttműködés után legújabb eredményünk a #waves elnevezésű pályázat benyújtása a szlovák-magyar Interreg program keretén belül. Az összetett pályázat egyik alapvető stratégia dokumentumát, az elkészült területi akciótervet Dr. Herke Zoltán, az Arrabona EGTC fejlesztési vezetője mutatta be.

A pályázat keretében megvalósítani tervezett projektekről a konzorciumi partnerek képviseletében Somogyi Gábor (ThermalPark DS- igazgató, Csallóközi Területi Idegenforgalmi Szövetség – elnök), dr. Virág Zsolt (Magyar Kastélyprogram Kft – ügyvezető igazgató.), Jankó Zoltán (Vodnetury.sk – tulajdonos), Nyikos András (Magyar Kajak-Kenu Szövetség – fejlesztési divízióvezető) és dr. Happ Éva (Széchenyi István Egyetem, Turizmus és Vendéglátás tanszék docense) beszélt.

Az előadások – sokszínűségük mellett – olyan közös értékeket hangsúlyoztak, mint a hosszútávú gondolkodás és együttműködés, az aktív turisztika fenntartható módon való fejlesztése. A #waves elnevezésű projekt a Szigetköz-Csallóköz-Pannonhalma turisztikai régió egységes, koherens térségként való összefogását tűzte ki célul. Bár a pályázat egyes elemei konkrét fejlesztési elemeket is tartalmaznak, a célterület fejlesztési stratégiája és marketing terve úgy került kidolgozásra, hogy abból a térség többi szereplője is profitálhasson.

 

Tanulhatunk egymástól

Az eseményen Petényi Mirkó, az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ ügyvezetője értékes gondolatokat osztott meg arról, hogy hogyan lehet példaéltékű egy aktív turisztikai projekt. A Börzsönyt és Ipolyt Mindenkinek! nevű aktív turisztikai fejlesztés alapelvei, a projekt fejlesztési folyamata, kitűzött céljai mintául szolgálhatnak más fejlesztések számára is.

A napot műhelymunkával zártuk a kitartó közönséggel. Köszönjük minden résztvevőnek az aktív jelenlétet. A közös gondolkodás azonban itt nem zárul le, bízunk a további sikeres együttműködésben.

 

Exit mobile version